Vyhledat
  • Cryotouch

Příčiny bolesti kolene - jejich léčba a prevence

Aktualizováno: 17. kvě 2020

Díky své stavbě a funkci je koleno unikátním kloubem schopným přenášet obrovské síly a tlumení nárazů. Z bočního pohledu tvarem připomíná válec. Složitá stavba koleního kloubu je nutná k zajištění správné biomechanické souhry všech struktur a umožňuje pohyb kolena hned v několika rovinách. Tedy nejen pohyb předozadní, ale i rozevírání do stran a rotace kolem podélné osy - koleno se při svém pohybu nejen ohýbá a natahuje, ale zároveň i vykonává mírné rotační pohyby. Obecně lze říci, že kosti kolena jsou jeho pevnou oporou, svaly jsou zdrojem pohybu a vazy stabilizují kolenní kloub ve správném postavení.

Druhy bolestí kolene jsou různé a mohou mít více příčin:

Úraz – Během sportu dochází k přetěžování kolenního kloubu, které často končí poraněním vazů nebo prasklým meniskem. Mezi vrcholovými sportovci mají největší potíže s koleny pacienti ze skupiny kontaktních sportů (fotbal, hokej, basketbal, házená). Velmi běžným jevem je u sportovců také takzvané běžecké koleno, které se ale netýká jen u běžců, ale může jim trpět každý kdo kolena hodně ohýbá při běhu, chůzi, skákání či jízdě na kole. Může být rovněž důsledkem zranění

abnormalit kostí dolních končetin či chodidel. Za vznikem problémů mohou být i slabé svaly Nejčastější však bývá poranění kolen u rekreačních a příležitostných sportovců, např. lyžařů

Degenerativní změny – které omezují pohyb a funkci kolenního kloubu:

Artróza - Jedná se o nezánětlivé degenerativní onemocnění, které postihuje hlavně velké klouby - bolest kolene při chůzi i jiném pohybu. Kromě stáří je rizikovým faktorem také obezita.

Revmatoidní artritida nebo také zkráceně jen artritida - je autoimunitní onemocnění, které napadá klouby a vyvolává v nich chronický zánět. Projevuje zejména bolestí a ztuhlostí kloubů. velmi často doprovázené otokem. Zpravidla jde o klidovou bolest, která býva nejhorší ráno.

Osteoporóza - neboli řídnutí kostí se zvyšuje s přibývajícím věkem. Vlivem nemoci kost ztrácí vápník a stává se náchylnější ke zlomeninám. K fraktuře dochází u pacientů i při malém úrazu. Pacienti často pociťují bolest kolene zezadu.


Svalová nerovnováha

Bolest na vnitřní straně pod kolenem - je způsobená zvýšeným napětím svalů, které se zde upínají. Ke zvýšenému napětí často dochází při poruchách kyčelního kloubu, špatnému postavení pánve, při blokádách páteřních obratlů nebo ze špatného zatěžování. Typický je pro bolest na vnitřní straně kolene také otok, který si pacienti často nahmatají v podobě „bochánku“.

Bolest čéšky bývá způsobena zvýšeným napětím čtyřhlavého stehenního svalu, který se zde upíná. Na vině je velmi často špatná svalová souhra, která ovlivňuje postavení pánve. Za bolestí může rovněž stát i blokáda páteře v bederní oblasti.

Bolest na zevní straně pod kolenem se nejčastěji ozývá při blokádě hlavičky lýtkové kosti. Konkrétně v místě, kde se kloubí s kostí holení. Tato blokáda je důsledkem přetěžování dvouhlavého stehenního svalu, který opět souvisí s postavením pánve, blokádou v bederní páteři a neoptimálním zapojením břišních svalů.


Neúrazová příčina – vrozené dispozice kvality kloubního pouzdra a vazů (hypermobilita, "vyskakování čéšky" (pately).


Poranění kolenních kloubů může být více či méně závažné. Všeobecně mají lidé tendenci podceňovat až ignorovat potíže, pokud se nestane něco závažného, co vyvolá výraznou bolest. Způsob léčby na původu bolesti., Někdy se to dá řešit, klidovým režimem, chlazením nebo rozmasírovánním, ale po urazu, při větších a dlouhodobích bolestech se doporučuje návštěva lékaře. Ten následně otestuje pohyblivost kloubu i jeho citlivost a zkontroluje případný otok. Výjimkou není ani rentgenové či ultrazvukové vyšetření .Fyzioterapeut vám následně doporučí vhodné cviky, kterými zpevníte koleno a snadněji předejdete poranění kolene. Základem je prevence zranění, zde platí jednoduchá zásada rozcvičování. Každá část těla, včetně kolene, by se měla před zahájením sportovní aktivity řádně protáhnout a rozpohybovat. Sportovci by se rovněž neměli zbytečně přepínat. Pomůže také správné držení těla a zdravý pohyb.Správným režimem (tréninkem) můžeme kolenům pomoci dříve, než se něco stane. A naopak, pokud se něco stane, může vést dobrá rehabilitace k léčebnému úspěchu.


Bolesti kolen a Lokální Cryoterapie - více

U klientů s bolestmi kolen vždy spolupracuji s fyzioterapeutem a ortopedem podle typu problému. Samozřejmě zaleží i na plné spolupráci klienta. V opačném případě nejsme schopni zaručit úspěch léčby. Bohužel jsem se setkala s oběma typy klientů. V jednom případě šlo o slečnu, která se věnovala Airobiku a přišla s bolestmy kolen v oblasti uponu čtyřhlavého steheního svalu. Buhoužel šlo už o pokročilé stadium a bylo jasné, že léčba zabere čas. Docházela na cryoterapie 3x týdně. Zlepšení šlo pomalu, až se klientka svěřila, že přes doporučení klidového režimu stále trénuje a zatěžuje kolena. Opětovně byl kladen důraz na klid vzhledem k současnému stavu a odeslana k fyzioterapeutce. Bohužel až když její kamarádce trpicími obdobnými problémy praskl úpon začla spolupracovat a teprve mohl nastat plný lečebný proces, který byl zdlouhavý ale, nakonec dopadl úspěšně. Opačnou skušenost byla s amatérským hobby hokejistou, který si poranil vnitřní vazy. Pravidelně docházel na kryoterapi a dodržoval nastavený plán od fyzioteraputky. Čímž se zkrátila doba hojení vazů a v kratší době mohl začít posilovat koleno.

Cryotouch.net

944 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše