Vyhledat
  • Cryotouch

Bolest ramene - příčiny a náprava

Aktualizováno: 17. kvě 2020

Bolest ramene je hned po bolesti zad a hlavy nejčastější obtíží. Rameno je velmi flexibilní kloub, který nám umožňuje volný pohyb pažemi a provádění každodenních činnosti. Ramena zajišťují zvedání břemen a volný pohyb paží. Takže když vás ramena bolí, může být obtížné provádět i běžné každodenní činnosti, jako je česání a oblékání, nedá se bez obtíží sportovat, zvedat těžké krabice nebo zvedat ruce nad hlavu. jakými je oblékání, česání. Pokud nás začne bolet, všechny tyto běžné činnosti nám záhy ztíží. Podívejme se napřed na ramení kloub

Rameno je skloubením pažní kosti s lopatkou (respektive s hrudním košem) a kostí klíční. Jak už bylo naznačeno výše, jedná se o nejpohyblivější kloub celého těla. Umožňuje hýbat paží všemi směry a samotné pohyblivosti je přizpůsobena i kloubní jamka. Ta je například oproti kyčelní mnohem mělčí.  Součástí ramene je soustava šlach a silných svalů, které kloub fixují k ostatním kostem.

Bolest v rameni může za příčinu:

Nejčastější příčinou bývá akutní či chronickým přetížení ramenního kloubu, často opakovanou mikrotraumatizací tzv. rotátorové manžety hlavně v oblasti šlachy nadhřebenového svalu. Přispívá k tomu mechanické dráždění šlachy mezi hrbolem pažní kosti na nadpažkem lopatky . Nebo múže jít o následky vlivem úrazu. S tímto poraněním se nejčastěji setkávají sportovci a to vlivem degenerovaných změn způsobených opakovanou zátěží. Při přetěžování svalů se v oblasti ramene totiž tvoří drobná poranění, která jsou doprovázená zánětem. Jestli se zátěži nezamezí a rameno ji je i nadále vystavováno, začnou šlachy otékat a následně se ztenčují, což může končit až jejich prasknutím.Při chronických zánětech šlach dochází rovněž k ukládání vápenatých solí a kostnatění šlach. Všechny tyto změny pak vedou ke snížení kvality postižené šlachy, která je kvůli tomu velmi náchylná k poranění. Přetěžování ramene v kombinaci s věkem (a tedy i degeneraci) je pro poranění ramene naprosto ideální.Tendinitida - (zánětem a opotřebením šlachy), jež se rozvíjejí postupně v důsledku nadměrného zatěžování. Nejspíše jste slyšeli spojení rotátorová manžeta. Jedná se o soubor čtyř šlach svalů (rotátorů), které se upínají na hlavici kosti pažní. Tato manžeta udržuje ramenní kloub stabilní, pokud však dojde k jeho přetížení, rozvine se v ní zánět a každý pohyb se stává bolestivý. Zánět může současně probíhat i ve více šlachách najednou. Rozvoj onemocnění napoví bolest při pohybu ramene a procvaknutí kloubu v horním pohybu. Jak stárneme, naše šlachy oslabují, a tak je výskyt těchto bolestí častější. Stavy, které se projevují bolestí ramene


Syndrom bolestivého ramene v sobě zahrnuje postižení jedné nebo více měkkých struktur ramenního kloubu: svalů, šlach, burz, vazů, kloubního pouzdra a je spojen s bolestivostí v oblasti ramene a omezením hybnosti. Někteří lidé také trpí tzv. „zamrzlým ramenem“, což je bolestivá ztuhlost, k níž dochází, když se ohebná tkáň, která obklopuje ramenní kloub, zanítí.


Úrazová příčina – potíže s ramenem mají nejvíce sportovci ze skupiny sportů typu volejbal, basketbal, házená atp. Jde o tzv. opotřebování – z opakovaných drobných úrazů (mikrotraumat), vznikajících při cyklických, švihových pohybech nad úrovní hlavy. Nejčastější úrazy ramena mívají hokejisti a lyžaři po větším úrazovém násilí.

Zánětlivá onemocnění a artróza -postupné degenerativní změny na chrupavkách a kostech ramena způsobují bolesti, limitující pohyb a sílu ramenního kloubu. Nejčastěji jde o tzv. „ impingement syndrom“ a artrózu. Impingement syndrom tj. poškození šlach rotátorové manžety nebo se vyznačuje těsným kontaktem částí kloubu při pohybu, působící omezení hybnosti a bolesti (narážení jedné části kloubu na jinou část v kloubu nebo jeho okolí). V případě impingementu bývá podstatně více omezena a bolestivá vnitřní rotace než vnější, na rozdíl od zmrzlého ramena , kde je výrazné omezení pohybů ve všech směrech.

Neúrazová příčina – vrozené anomálie kvality pojivové tkáně – kloubního pouzdra a vazů. Do této skupiny zařazujeme pacienty se zvýšeným rozsahem pohybu (hypermobilitou) a multidirekcionální instabilitou (MDI)

Léčba bolesti ramene

Zásadním předpokladem úspěšné léčby je odstranění zátěže či pohybu, který bolest způsobuje. Pomoct nám mohou masti a gely na bolest ale hlavní a podstatnou roli hraje rehabilitace a masáže, jejímž cílem je zachování či zlepšení hybnosti ramenního kloubu. S léčbou může pomoct i cryoterapie

A kdy vyhledat lékaře? Pokud se jedná o úraz nebo je bolest v rameni dlouhodobá, to znamená že přetrvává déle než týden. K návštěvě lékaře by vás mělo přinutit také bolest, která vám znemožňuje ruku normálně používat. Lékař vás vyšetří za účelem zjištění případných abnormalit, otoku, deformity, citlivosti nebo svalové slabosti a také může zkontrolovat váš rozsah pohybu a sílu v rameni. Dále vás lékař může poslat například na RTG, Sono či magnetickou rezonanci a rovněž vám doporučit protizánětlivé léky. a následně na rehabilitaci. Léčba bez spolupráce pacienta nelze dosáhnout úspěchu. V akutním stavu je několik dní vhodný úplný klid ramene, poté cvičení a fyzikální léčbu na rehabilitačním oddělení, aplikace chladu při zánětlivých epizodách a naopak tepla při chronických stavech. V žádném případě není vhodné přetěžovat podrážděný kloub.


Pan M dorazil s velkými bolestmi ramene, od pana doktra měl předepsané kapačky, které bohužel nezabirali. Vzhledem k tomu, že již dříve měl problémy a krční pateří (může mít souvislost s bolestmi ramene). První terapie probihali v kobinaci breussovi masáže (je zaměrená na narovnání páteře) regenerační masáží ( na uvolnění křečovitě stažených svalů ramene a lopatky) s Cryoterapií. M docházel 2x týdně na masáž i na Cryoterapii. Na konci prvního týdne cítil zlepšení. Následujicí 4 terapie už byla vynechána breussova masáž. Po ukončení terapii jsem doporučila pravidelné masáže a kompenzační cvičení, aby se již tento stav neopakoval. U tehto problémů lze využít také manuální lymfodrenáž pro odstranení vnitřních otoků a zlepšení regenerace, ale v tomto případě nebylo potřeba. Cryotouch.net
669 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše