Vyhledat
  • Cryotouch

Bolest zad - příčíny a jak je odstranit

Aktualizováno: 17. kvě 2020

Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby a nejčastější bolesti pohybového aparátu, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Nemoci spojené s bolestíí zad jsou na předním místě žebříčku příčin pracovní neschopnosti. Podle odborníků je to vyvoláno změnou ve způsobu života, civilizačními vlivy a nedostatkem pohybu (snížení fyzické aktivity, větší množství času stráveného u PC, TV, upřednostnění užívání automobilu). Oslabené zádové svaly jsou zranitelné, nejsou dostatečně silné, což má za následek špatné držení těla, opotřebovávání obratlů, poškození chrupavky a vznik bolestí zad. Důležitou oprou lidského těla je páteř, která drží hlavu i celý trup a zajišťuje tři základní funkce v lidském organismu, a to funkci nosnou, pohybovou a ochrannou. Kvůli tomu zároveň patří mezi nejvíce zatěžované části těla, což se může projevit v podobě nepříjemných obtíží, jako je právě bolest v zádech. Mohou se objevit v jakémkoliv věku a nejčastěji postihují oblast krční, hrudní nebo bederní páteří

Mezi hlavní příčiny patří:


1) Nedostatek pohybu nebo příliš namáhavá aktivita - zde se odráží dva protipóly. Buď člověk úplně rezignuje na jakoukoliv fyzickou aktivitu, svalový korzet ochabuje a svaly se zkracují. Nebo, byť s dobrým úmyslem, provozuje sportovní aktivity bez ohledu na dosavadní životní styl a stav svalů a celé páteře


2) Namožení svalstva a vazů - sval přemírou námahy ztuhne, bolí a ztrácí svoji pružnost


3) Sedavé zaměstnání - na vzniku bolesti zad se podílí zejména doba strávená sezením a vadné držení těla v sedu.

4) Špatné držení těla - při špatné (vadném) držení těla je celé tělo nastaveno v nesprávné poloze. Prohlubuje se svalová nerovnováha v dolních i horních zádech, z čehož často plynou bolesti zad v bedrech, hlavy a mezi lopatkami. Při výrazném vadném držení těla jsou na první pohled patrná zejména povolená ramena, předsunutá hlava a povolené břicho. Při dalším pohledu shledáváme dotyčného unaveného. na špatné držení těla může mít vliv i nevhodná obuv Nevhodná obuv zejména tím, že deformuje nohu (podélnou i příčnou klenbu), od které se odvíjí zdravé držení těla


5) Jednostranná zátěž - souvisí s dlouhodobě opakovanou činností, při které jednostranně zatěžujete páteř (nepř. práce s krumpáčem, držení hokejky atp.) Dochází pak ke svalové nerovnováze (dysbalanci), což vede k bolesti zad. Dodržování vhodných poloh včetně kompenzačního cvičení působí jako prevence i léčba.


6) Funkční blokáda - mnohdy se stanete, že se Vám záda „zablokují“, svaly se kolem postiženého místa extrémně stáhnout a vzniká bolest zad. Postižené místo, kloub je dle vyšetření dostupnými zobrazovacími metodami (RTG, ultrazvuk) zcela v pořádku. Nicméně pohyb není takový, jaký by měl být – je „zablokován“. Zručný fyzioterapeut mobilizacemi zjedná nápravu.


7) Nadváha - vede zejména k přetížení páteře a kloubů. Ve většině případů je spojena s nízkou či nulovou pohybovou aktivitou.

Těhotenství - s těhotenstvím jsou spojeny hormonální změny, které ovlivňují pevnost vazů dna pánevního. Zvětšující se bříško mění těžiště těla těhotné ženy. Zvětšuje se prohnutí v bedrech (bederní hyperlordóza) a vzniká tak svalová nerovnováha v oblasti bederní páteře.


8) Psychosomatické příčiny - zde mluvíme zejména o stresu. Ten krátkodobý, který aktivuje tělo k boji je v pořádku, je to obranná reakce těla na podněty z okolí. Pokud se trápíte a máte starosti dlouhodobě, mnozí z vás celé roky, vaše svaly jsou stále aktivované, ve stavu ohrožení. Jsou tedy stále nepřirozeně stažené, což přináší bolest a blokády. silné bolesti zad mohou ovšem doprovázet také jiná závažnější onemocnění.


9) Nemoci vnitřních orgánů - onemocnění vnitřních orgánů (plíce, srdce, žaludek, žlučník, ledviny, střeva) vyvolává reflexní reakci v příslušném segmentu páteře, což se může projevit bolestmi zad.


10) Strukturální poruchy - jedná se závažné příčiny bolestí zad, ale nebývá jich mnoho. Sem řadíme jak deformity vrozené, získané či degenerativní, tak i úrazy.

Bolesti zad se nevyhýbají ani těm nejmenším. Správné zakřivení páteře se vyvíjí teprve v průběhu motorického vývoje dítěte, a proto je důležité žádnou fázi neuspěchat ani vývoj nebrzdit nevhodným zacházením. Mezi nejčastější problémy patří špatné držení těla. Je proto dobré dát si pozor na tyto věci: Dlouhé sezení ve škole nebo u počítače ,špatná poloha hlavy při používání telefonů a tabletů, příliš těžké nebo zcela nevhodné aktovky, nevhodná obuv nadváha, nedostatek pohybu


Léčba

Bolest zad může být projevem závažnějšího onemocnění, rozhodně byste ji proto neměli podceňovat. Někdy postačí klidový režim nebo masti či gely na bolest zad, kromě tohjsou dostupné také capsacianove náplasti, které mají hřejivý účinek a tlumí bolest pomocí svalového uvolnění. Ale není to úplně ideální postup, zkuste raději kvalitní masáž nebo vyhledejte Fyzioterapeuta pomohou vyhledat příčinu a následně ji odstranit, také vyberou které cviky jsou pro vás vhodné a které by vám naopak mohly ublížit. V některých případech je nutné vyhledat lékaře. Pokud je stav pacienta vážný, lékaři doporučují klid na lůžku až do té doby, než se dostaví úleva od bolesti (obvykle 2‒4 dny). Když poté akutní fáze odezní, je vhodné zaměřit se na rehabilitaci a fyzikální terapii v podobě suchého tepla a cvičení. Někdy ovšem musí lékaři přistoupit k chirurgickému zákroku a jestliže je příčinou bolesti zad jiné onemocnění, léčbu je nutné zaměřit právě na tyto komplikace.


Prevence

určitě jsem patří pohyb a cvičení ale také je vhodnou prevencí pravidelné masáže, eliminace nepříznivých vlivů, kam patří například nepřiměřená tělesná hmotnost a špatné stravovací návyky, nesprávná matrace či obuv omezující přirozený pohyb. Dále je důležité dbát na správné držení těla. Pokud trávíte hodiny u počítače, nezapomeňte si správně nastavit výšku monitoru a zvolit kvalitní židli. Správné držení těla můžete podpořit také díky józe nebo pilates, stačí ale i obyčejná chůze nebo třeba plavání.Paní K se vrátila z dovolené s bolestmi zad, především v oblasti bederní páteře. V tomto případě jsem se tedy rozhodla pro kombinaci klasické masáže s breussovou. Pár dní po první masáži cítila K úlevu. Přisla ješte na další tři masáže jednou týdně a následně jsem doporučila pravidelné masáže a kompenzační cvočení s fyzioterapeutem, vzhledem k tomu že mela K rovněž viditelně přetíženou pravou stranu zad oproti levé straně.

D za mnou pravidelně dojíždí s mladší dcerou, která se věnuje sportovní gymnastice na masáže a lokální cryoterapii. Tentokráte si našla čas na sebe a přišla na manuální lymfodrenáž, ale během celkové lymfodrenáže jsem si všimla přetížených svalů zad. Dohodli jsme se tedy na naprávě těchto problémů regekondiční masáží. Posléze se D přiznala že má i obtíže s ramenem na které jsme začli aplikovat Cryoterapii. Vzhledem ke vzdálenosti, kterou za mnou dojíždí, jsme se dohosli na návštěvě jednou týdně. Ve spolupráci s naší fyzioterapeutkou jsme po lymfodrenáži, 4 masážích s cryoterapii a dvou fyzioterapiích, dosáhli tíženeho zlepšení stavu D. Ale nadále jsme se dohodli na pravidelných masážích jako prevenci předejití daalších obtížích, vhledem k pracovnímu zatíženi organizmu D.

Cryotouch.net

560 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše