Vyhledat
  • Cryotouch

Chcete větší výkon? Zlepšete regeneraci

Aktualizováno: 17. kvě 2020

Regenerace je trvalou a nedílnou součástí našeho života, zajímá téměř každého. Každý totiž někdy narazil na bolest a únavu organizmu a všichni by se rádi co nejrychlejší a nejkratší cestou dostali do bezbolestného stavu a získali energii. Právě regenerace vede k plnému a zrychlenému zotavení, věnujte jí proto stejnou pozornost jako sportu nebo jiné aktivitě, je totiž pro tělo stejně tak důležitá. Jde o přirozený biologický proces pro obnovu psychických i fyzických sil. Rychlost regenerace přitom závisí na zdraví jedince. Každý sportovec ji řeší, i ten rekreační. Proč ji tedy vlastně pravidelně dodržovat?

Při sportovním výkonu se výrazně zvedá tepová frekvene, krev proudí až pětkrát rychleji a požadavek v tkáních na kyslík a živiny se zvedá až na dvacetinásobek. Všechny cévy v našem těle obsahují cévní výstelku ve které se uvolňuje hormon zvaný oxid dusnatý. Pročje pro nás Oxid dusnatý tak důležitý - jak díky němu zvýšit výkonost a zlepšit regeneraci se dočtete zde a nebo se můžete podívat na přípravek X-Treme

Podmínkou pro zahájení regenerace je předchozí únava z tréninku, kterým dojde k zátěži jak fyzické tak psychické. Jiný typ únavy a vyčerpání je po náročném pracovním dni, nebo každodenní činnosti. Ze kterého se lze dostat méně zátěžovými aktivitami, které pracují s tělem a myslí. Energii a odreagování nabízí různé aktivity, jako jsou např.: jóga, masáže, odpočinek, ale i sport. Pro dnešní dobu je charakteristický spěch a shon. Spousta lidí nemá čas na jakoukoliv sportovní aktivitu ani přiměřený odpočinek. Takové chování k našemu organizmu se projevuje celou řadou bolestí a chorob, kterým říkáme civilizační. Další skupinou takových

"nezodpovědných" jsou někteří sportovci. I když by se mohlo zdát, že právě sportovci jsou lidé, kteří umějí svému tělu naslouchat a pečovat o něj, opak je někdy pravdou. Stává se, že pro své vysoké tréninkové zatížení někdy regeneraci podceňují nebo vynechávají. Bohužel tím snižují své tréninkové nasazení i své výkony. Navíc při tréninku dochází k únavě, která se dostaví po vyčerpání psychických a fyzických sil. Únava s sebou přináší další "komplikace", ať jde o snížení výkonu, psychický diskomfort nebo tělesné projevy - jednostranné přetěžování, bolestivost svalů, nebezpečí poškození svalů, vazů, kloubních pouzder...

Právě regenerace je velice účinný způsob, jak se vyhnout přetížení a vyhoření. Navíc pravidelná regenerace prokazatelně snižuje výskyt makro- a mikrotraumat, navíc zvyšuje naši výkonnost a odolnost. Celkové komplexní pojetí sportovního života je v dnešní době velmi důležité. Dnes už nestačí dřít, dřít a jenom dřít. Do hry stále více zasahuje výživa, regenerace a mentální příprava.

Regeneraci můžeme rozdělit na dva typy :

Aktivní - měla by být nedílnou součástí regenerace jako takové. Jedná se o typ regenerace, při které vykonáváme lehkou aktivitu. Stejně tak jako je důležité se svalům věnovat před tréninkem jejich zahřátím, je důležité se jim věnovat i po něm. Stačí tělu dopřát pár minut, aby se pomalu navrátilo do svého běžného nastavení, aneb aby vychladlo.

Aktivní regenerace se obecně povětšinou sestává z aerobního cvičení. Mezi takovéto aktivity patří potréninkové vyklusání nebo jízda na rotopedu na lehký převod, rovněž i strečink, většina ho zná, ale je tendence ho opomíjet, což je špatně. Strečink je totiž pro tělo velice důležitý, protažení by mělo trvat alespoň 20 vteřin Další možností aktivní regenerace je kompenzační cvičení. Cílem je vyrovnání zatížení, které pro tělo znamená sportovní aktivita, a vyrovnání případné vzniklé svalové nerovnováhy. Jestliže budou Vaše svaly v nerovnováze, tedy některé zkrácené a jiné oslabené, počítejte s tím, že Váš sportovní

výkon bude výrazně nižší, než by mohl být, kdyby byly v optimálním stavu. Samozřejmě vhodným způsobem aktivní regenerace je i plavání. Voda má blahodárný vliv na organismus nejen zevnitř, ale také je velmi prospěšná pohybovému aparátu. Voda nás nadnáší, tím snižuje naši tělesnou hmotnost a umožňuje efektivní cvičení i osobám s vysokou nadváhou. Voda snižuje zátěž, která je kladena na celý podpůrný a pohybový aparát, zejména pak páteř a klouby. Lidské tělo reaguje na ponoření do vody změnami v srdečním rytmu, změnami průtoku krve, jakož i změnami teploty kůže, vazů a svalů. Regeneraci prospívá i čím dál více oblíbená jóga, tímto cvičením se posílí flexibilita celého těla.

Pasivní - zde se jedná o typ regenerace, kde není zapotřebí Vaše fyzická aktivita. Má vliv i na regeneraci psychickou, která je nedílnou součástí každé regenerace. Patří sem :

Fyzioterapie - dynamický zdravotnický obor zaměřený na prevenci, diagnostiku a terapii poruch funkce pohybového aparátu. Kvalitní fyzioterapeut nahlíží na člověka komplexně. Kromě

základního kineziologického rozboru, při kterém Vám fyzioterapeut diagnostikuje stav Vašeho pohybového aparátu - svalové dysbalance, strukturální změny (plochonoží, rekurvace kolen, skolióza apod.), je součástí fyzioterapeutického vyšetření také rozbor pohybových stereotypů a diagnostika funkce centrálního nervového systému ve vztahu k těmto stereotypům, jako je schopnost relaxace a schopnost vnímat vlastní tělo (kinestezie).

Masáže - rok, co rok nabírají na popularitě nejen mezi sportovci. No a aby ne! Nejen, že je masážní terapie účinným způsobem, jak pomoci zbavit bolesti svalů, také sníží psychické napětí (odbourávání stresu), urychluje metabolismus čímž dochází ke zlepšení a zrychlení regenerace. Masážní techniky lidé na celém světě používají již po tisíce let. Pokud budete masáže absolvovat pravidelně, ulevíte svým svalům a kloubů, ale zároveň zmírníte i únavu centrálního nervového systému, který dostává, obzvlášť zabrat. Masáží se také předchází vážným zdravotním problémům, které způsobuje zanedbávání potřeb vlastního pohybového aparátu a zvyšuje se výkonnost. Přitom stačí jen trocha pravidelné péče a bolestí se lze dlouhodobě zbavit.


Dobré regeneraci rovněž prospívá otužování, ale ne každého láká představa po ránu vlézt pod studenou sprchu. Nicméně pravidelné otužování má příznivý vliv na zlepšení imunity a regenerace. Samotná studená voda nebo celkově chlad, zodpovědný za pozitivní fyziologické změny, je vhodné zapojit i po výkonu. K použití studené vody po tréninku/zapasu by mělo dojít do jedné hodiny po skončení. K terapii se využívají buď malé studené bazény, nebo velké vany, kde dojde k ponoření celého těla kromě hlavy, ale efektivní je také pouze dolních končetin. Teplá sprcha je sice příjemná, ale regeneraci po zátěži neprospívá. U chladu ještě chvilku zůstaneme, a to u cryoterapie. Je to moderní léčebná metoda, při které se organismus na krátkou dobu vystaví extrémně nízkým teplotám. Terapie může probíhat buď lokálně - účinkem této terapie je značné prokrvení těla, snižování svalového napětí, urychlení hojení úrazu a mnohé další (více zde). Dalším způsobem celková cryoterapie,, která probíhá ve speciálně upravených cryokomorách nebo cryosaunách - zlepšení imunitního systému a zlepšení regenerace. Pomocníkem při regeneraci je i saunování. V případě sauny je to individuální, kromě toho jde o přesun energetických zásob, ne o doplnění, proto bychom saunování měli nejprve zkusit ve volném dni a zjistit jk na nás působí. Po saunování je potřeba doplňit tekutiny.

V neposlední řadě je velmi důležitý spánek, který hraje zásadní roli v regeneraci. Během tohoto složitého procesu totiž tělo produkuje anabolické hormony, opravuje poškozená svalová vlákna a odstraňuje z těla nadbytečné volné radikály. Důležité je, aby délka spánku byla 7 - 9 hodin, a usnout před půlnocí, kdy je spánek nejkvalitnější. Aby tělo co nejlépe regenerovalo, je důležité se vyvarovat například pití velkého množství tekutin před spaním.


Dalším důležitým aspektem v regeneraci je i správný pitný režim. Koneckonců, právě voda stojí za vznikem života, je nezbytná pro správné vstřebávání jednotlivých živin a odstraňuje nadbytečné produkty metabolismu. Příjem tekutin je naprosto individuální, roli hraje nejen tělesná hmotnost, ale i intenzita tréninků, míra pocení a mnoho dalších aspektů.

Nezastupitelné místo v maximalizaci regeneračních procesů má samozřejmě i strava. Ta by měla samozřejmě být vyvážená, obsahovat nejen ideální množství bílkovin, sacharidů a tuků, ale také mikronutrientů, které jsou pro správné fungování našeho organismu naprosto zásadní. Rovněž byste neměli zapomínat na pravidelný příjem ovoce a zeleniny ze kterých dostaneme nejen dávku vitaminu. Potřebnou dávku vitamínů můžeme získat i z doplňku, ale tam pozor na rozdíl mezi přírodnímy a syntetickými. Osobně mohu doporučit Sunrise - svojí kvalitou a účinností nemá tento produkt na trhu konkurenci. A když jsme u doplňků tak jeden z nejdůležitějších je především kvalitní Omega-3 mastné kyseliny společně s vitamínem D. Za mě dobře funguje např.:Sunset - zlatá medaile z Japonska opět ukazuje na top světový produkt č.1 v kategorii Omega-3 . Neměli by jsme zapomínat ani na promazání kloubů, kvalitnímy funkčnímy doplňky jsou např: Alavis (někdo može mít problém s chutí, Geloren a nebo Colagen HL5

Cryotouch.net

14 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše