Vyhledat
  • Cryotouch

18 tipů Jak podpořit imunitu a vyzrát na viry

Aktualizováno: 8. dub 2020

V současnosti najdete na světě jen dva druhy lidí. Ty, kteří se bojí koronaviru, a ty, jež tvrdí, že je daleko větší pravděpodobnost chytnout v Česku spíš obyčejnou chřipku. Určitě není na místě virus podcenit, ale ani panikařit. Důležité je dodržovat preventivní opatření a podpořit náš imunitní systém, který je nyní alfou a omegou. Imunita je částečně vrozená a částečně se o její fungování můžeme postarat sami. Co udělat pro posílení naší imunity a organismu, a jak se pokusit zabránit novému koronaviru, aby ohrozil nás či naše blízké?

Zde je pár rad, jak si efektivně zlepšit náš imunitní systém:

Zdravý a pestrý jídelníček je pro naši obranyschopnost důležitý. Měl by obsahovat dostatek ovoce a zeleniny, celozrnné obiloviny, luštěniny, kysané mléčné výrobky a fermentované potraviny, kvalitní libové maso, vejce, sýry, semínka, ořechy a ryby alespoň dvakrát týdně. Snažte se o co nejširší výběr kvalitních surovin, tím zvyšujete pravděpodobnost, že tělu dodáte vše potřebné. Při vaření netroškařte a přidejte česnek, zázvor, skořici - které působí antimikrobiálně, antioxidačně, takže se hodí jako prevence respiračních onemocnění a zlepšují obranyschopnost organismu. Další vhodnou surovinou je kurkuma která je antibakteriální a podporuje čištění střev.

Nezapomínejte ani na pitný režim. Hydratované tělo snadněji vylučuje toxiny. Vypijte nejméně osm sklenic vody denně.Ideální je převřená teplá/vlažná neperlivá voda, z horkých nápojů zázvorový čaj s medem.


Pravidelný pohyb je pro imunitu zcela zásadní. Hýbejte se alespoň půl hodinky denně, nemusíte cvičit úporně doma, běžte se projít nebo proběhnout ven. Častý pohyb výrazně zvyšuje počet i aktivitu buněk zodpovědných za dobrou imunitu. Když se nehýbete, obranyschopnost klesá, pohyb působí pozitivně i na duševní pohodu. Pobyt venku v přírodě podporuje prokrvení sliznic i dýchacích cest, čímž se zvyšuje jejich odolnost. Velmi pozitivní vliv má také sluníčko. Jak říkávaly naše babičky, kam nechodí slunce, tam chodí lékař.

Důležitý je kvalitní spánek. Kolik toho denně naspíte? Ne víc než šest hodin? Výrazně jste si tím zhoršili imunitní systém. Denně bychom měli spát cca 7-9 hodin. Spánek ale není jen o počtu naspaných hodin, ale především o jeho kvalitě. Když dobře a kvalitně spíme, náš obranný systém má mnohem méně práce a zvládá regenerovat. Při nedostatku spánku je tomu naopak. Imunita oslabuje a snižuje svou výkonnost. Spánek je klíčový k tělesné rekonvalescenci a správnému fungování tělesných funkcí. Důležitá je kvalita spánku, ideálně bychom měli jít spát před půlnocí, to je totiž spánek nejkvalitnější, dobré je před ulehnutím pořádně vyvětrat. Vyvarujte se také jídla těsně před spaním, ale zároveň byste neměli jít do postele hladoví. Ideální je večeřet zhruba tři až čtyři hodiny předem. Pokud máte hlad, dopřejte si lehčí druhou večeři.


Buďte v klidu. Když jsme ve stresu, mozek produkuje do těla více adrenalinu a kortizolu. Připravuje tak tělo na nouzové situace, ale zatímco to dělá, potlačuje váš imunitní systém, jelikož stresové hormony snižují schopnost imunitních buněk bojovat proti virům a naopak podporují tvorbu zánětu. Při chronickém stresu tedy trpí nejen vaše psychika, ale i imunita. Pokud to jde, snažte se o odstranění příčin stresu. Pravidelně odpočívejte a dělejte činnosti, které vás baví. Imunitní systém můžete posilovat pomocí pozitivního myšlení a uvolnění.


Navoňte si ložnici. Citron má silné antibakteriální vlastnosti, a navíc stimuluje produkci bílých krvinek. Přidejte olej do aromalampy či difuzéru a užívejte si vůni svého nově nabytého zdraví.

Imunitu posilují také probiotika, příznivě ovlivňují střevní mikroflóru. Velká část buněk imunitního systému se nachází ve střevní sliznici, probiotické bakterie se starají mimo jiné o to, aby ve střevě nepřežívaly nežádoucí organismy, udržují potřebné pH - čímž přispívají k dobrému stavu imunitních buněk a následně k posílení obranyschopnosti organismu. Ve vašem jídelníčku by tedy neměly chybět. Dají se pořídit v lékárně jako doplněk, nebo jezte více jogurtů, zakysané mléčné výrobky, kefíry či acidofilní mléka a také fermentované potraviny, které dělají dobře našim střevům. Dobré je zdroje probiotik střídat, takže kromě mléčných výrobků si dopřejte kvašenou zeleninu - zelí, mrkev, ředkvičky, kváskové pečivo a občas fermentované sójové výrobky.


Omezte alkohol a cigarety. Nadměrné pití oslabuje váš imunitní systém. Nekuřte. A vyhněte se i tabákovému kouři. Podkopává základní imunitní obranu. Snižuje totiž zásoby vitaminů A, C, E a B, ale také selenu. Kouříte-li, zvyšte denní dávku vitaminu C.


Česnekujte. Česnek je širokospektrální antimikrobiální látka posilující imunitu. Přidejte ho do jídla těsně před podáváním, abyste vařením nezničili jeho vlastnosti.


Je mnoho způsobů, jak podpořit svou imunitu, ať už to je otužování, které rovněž prospívá, ale ne každého láká představa po ránu vlézt pod studenou sprchu. Nicméně pravidelné otužování má příznivý vliv na zlepšení imunity. Současně by měl organismus dostat dávku vitamínů, ať už získanou z pestré stravy, ovoce a zeleniny, tak přírodních vitamínů, ne chemických, ze kterých tělo přijme minimum živin - více zde. Osobně mohu doporučit Sunrise - jedná se o vysoce kvalitní, 100% přírodní koncentrát ovoce a zeleniny, kde dominuje šťáva z divoké aljašské borůvky.

Některé doplňky stravy pro zlepšení imunity:


Zinek

Zinek je minerál, který přispívá k posílení obranyschopnosti organismu. Je v našem těle zastoupený opravdu málo, ale o to větší má význam. Přispívá k posílení obranyschopnosti organismu a urychluje proces uzdravování. Pokud pociťujete první příznaky nemoci, dodejte svému tělu co nejdříve zinek. Významně tím přispějete ke snížení průvodních jevů nachlazení, například horečky či kašle. Mimo jiné urychluje hojení ran, napomáhá při únavě, zlepšuje stav kůže, vlasů a nehtů. Z potravin je zinek obsažen zejména v játrech, tmavém masu, mléku, vaječných žloutcích a mořských živočiších, hlavně ústřicích, čočce, bílých fazolích. Při úpravě potravin však mějte na paměti, že zinek se vařením či mletím ničí. Zinek lze také užívat v podobě tablet.


Omega-3 mastné kyseliny jsou ovšem pro lidský organismus nepostradatelné, mají velkou škálu benefitů. Pozitivně působí zejména na činnost srdce, mozku a zraku, je to doslova palivo pro mozek, ale také v boji proti různým zánětům, zpomalují stárnutí buněk, mají protizánětlivé účinky, posilují imunitu, snižují riziko nádorových onemocnění a hladinu cholesterolu v krvi, brání tím ucpávání cév a výskytu vysokého krevního tlaku. Navíc také zlepšují psychický stav. Nenasycené mastné kyseliny si naše tělo neumí samo vytvořit, a je zapotřebí jej získávat v potravinách, jako je rybí tuk, řepkový a sójový olej nebo dýňová semínka, či v doplňcích stravy. Za mě mohu doporučit jako doplněk stravy Sunset - jedná se o želatinové tobolky obsahujicí Omega-3 esenciální nenasycené mastné kyseliny a vitamíny rozpustné v tucích A, E a D. Tyto Omega 3 se získávají z divokého aljašského lososa a jeho výživová hodnota je výrazně vyšší než hodnota příbuzných ryb z umělých odchovů. Tento produkt jako jediný na trhu obsahuje velmi vzácný vitamín E- Tokotrienol (zlatá medaile z Japonska opět ukazuje na top světový produkt č.1 v kategorii Omega-3)


Vitamín D například stimuluje aktivitu bílých krvinek a snižuje zároveň riziko vypuknutí cukrovky, kardiovaskulárních chorob a roztroušené sklerózy, současně je nejdůležitější živinou při prevenci osteosporózy a deprese, je rovněž důležitý pro zdravé kosti a zuby. Pozitivně také působí na nervový systém a autoimunitní nemoci. Přírodními zdroji jsou sluneční svit a mořské produkty.


Jedna z nejpodstatnějších funkcí vitaminu E je antioxidační činnost, díky které chrání buněčné membrány před poškozením volnými radikály. Při jeho nedostatku, dochází rychle k neurologickým příznakům a to zejména u dětí. Vitamin E dokáže velmi výrazně pomáhat v předcházenní tvorby krevních sraženin způsobujicí infarkt nebo mrtvici. Mimo jiné hraje důležitou roli v ženském hormonálním systému a je nazývám také jako hormon plodnosti.

Vitamín C neboli kyselina askorbová funguje jako antioxidant. Hraje klíčovou roli ve správném fungování orgánů a působí proti virům s tím souvisí jeho role v prevenci řady onemocnění. Má velmi unikátní schopnost regenerovat vitamín E a vracet do aktivní formy. Pokud je však tělo již napadeno infekcí, zvýší se potřeba až na desetinásobek. Dostatečný příjem vitamínu C také může výrazně zkrátit léčbu infekce. Jako přírodní zdroj vitaminu C zkuste kysané zelí, vynikající zdroj vitaminu C a K, draslíku, betakarotenu, vlákniny, thiaminu a kyseliny listové. Navíc není prakticky vůbec kalorické. Vřele se dá doporučit červená řepa, protože kromě vitaminů oplývá i hořčíkem, draslíkem a její červené barvivo je nosičem energie. Dobrým zdrojem vitaminu C jsou i papriky, brokolice, jahody, brambory, rakytník či šípky.

Vitamin B5 - přispívá k posílení imunity a má schopnost tlumit záněty. Ke zdrojům tohoto vitaminu patří kvasnice a pekařské droždí, kuřecí, telecí a rybí maso, ořechy a semena.


Selen - podporuje enzymy, které jsou důležité k odbourávání škodlivých látek, například těžkých kovů. Spolu s vitaminem E působí detoxikačně a má protizánětlivé účinky. Přirozeným a sezónním zdrojem jsou houby, maso a ryby.


Železo - pomáhá fagocytům, jejichž úlohou v těle je poznat a zničit cizorodé látky. Nedostatek železa zvyšuje náchylnost na infekce. Větší množství železa najdeme v čočce, cizrně, beraních rozích, v bílých fazolích, mase, prosu, rybách a v celozrnných výrobcích.


Hořčík (magnesium) - pomáhá snižovat stres a únavu, čímž také posiluje obranyschopnost. Obsahuje ho banán, datle, artyčok, čočka, fazole, brokolice, špenát apod.


www.cryotouch.net



712 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše